-
Choroba Gumboro – problem ciągle aktualny
Lek. Wet. Marta KrupaChoroba Gumboro. Zakaźne zapalenie bursy Fabrycjusza. Infectious Bursal Disease (IBD).
Jest wysoce zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową o charakterze immunosupresyjnym. Generuje śmiertelność na poziomie ok. 1-5% w przypadku szczepów klasycznych oraz do 50-70-% przy szczepach bardzo zjadliwych.
-
Choroba Newcastle – przegląd strategii szczepienia i zapobiegania chorobie.
Lek. Wet. Wojciech HodorowiczWkrótce zbliżamy się do 100 lat od pierwszego rozpoznania choroby Newcastle (ND), która nadal stanowi wyzwanie dla przemysłu drobiarskiego na całym świecie, powodując katastrofalne straty w niektórych krajach. W przeciągu tego okresu dokonano ulepszeń metod lepszej kontroli choroby, a postępy w opracowywaniu szczepionek umożliwiły znaczący wpływ na zwalczanie tej choroby.
-
Czym jest stres cieplny?
Umiarkowana lub wysoka temperatura otoczenia oraz wysoka wilgotność mogą w istotny sposób wpływać na produkcyjność, zdrowotność i płodność krów mlecznych. Informacje zawarte na tej stronie mają za zadanie lepiej zaznajomić hodowców bydła mlecznego z wyzwaniami związanymi z kontrolowaniem stresu cieplnego. Zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, aby uzyskać rozpoznanie i poradę.
Co wywołuje stres cieplny u krów? -
Koronawiusy ptaków i ludzi – podobieństwa i różnice.
Lek. Wet. Wojciech HodorowiczMinął rok, odkąd ludzkość poznała nową odmianę koronawirusa, znanego jako SARS CoV-2, a słowa koronawirus czy koronawiroza stały się najczęściej wymienianymi praktycznie we wszystkich językach świata. Do tej pory w ludzkiej populacji, w ciągu ostatnich 20 lat poza trzema przypadkami bardziej znaczących epidemii związanych z koronawirusami (SARS i MERS), które wystąpiły na terenie Azji zakażenia koronawirusowe były odpowiedzialne za sezonowe przeziębienie o lekkim przebiegu [1].
-
Ospa… czy, aby diagnoza jest taka prosta?
Lek. Wet. Marta Krupa, Lek. Wet. Wojciech Hodorowicz, Lek. Wet. Jerzy OrciuchW codziennej praktyce lekarsko weterynaryjnej, każdy z nas – specjalistów chorób drobiu może napotkać różne przypadki kliniczne. Niektóre z nich są dość proste w diagnozie – charakte– rystyczne objawy kliniczne poparte badaniami laboratoryjnymi pozwalają dość łatwo rozpoznać chorobę, choć czasem z jej zwalczeniem bywają problemy. Niektóre zaś pod przykryciem jednej choroby, z często jej patognomonicznymi objawami, kryją drugie dno w postaci innej infekcji to- warzyszącej, bardzo często pomijanej lub nawet niediagnozowanej.